HARA centras

Meditacija

Mandala - mano dalia ir kitos įžvalgos


Žodis mandala kilęs iš sanskrito kalbos ir reiškia šventą apskritimą. Ratas - viena svarbiausių kūrybos formų, simbolizuojančių patį gyvenimą. Mandalos išraiška kasdieniame mūsų gyvenime - tai šeimos, draugų ratas, nuolatinė dienos ir nakties maina, cikliška metų laikų kaita.

Neringa Jagelavičiūtė

Žodis mandala kilęs iš sanskrito kalbos ir reiškia šventą apskritimą (1). Ratas - viena svarbiausių kūrybos formų, simbolizuojančių patį gyvenimą (2). Mandalos išraiška kasdieniame mūsų gyvenime - tai šeimos, draugų ratas, nuolatinė dienos ir nakties maina, cikliška metų laikų kaita (3). Nors plačiai paplitęs suvokimas, jog tai išskirtinai rytų kultūros elelmentas, mandalos atitikmenų galima rasti įvairiose pasaulio kultūrose. Turint omeny artimą lietuvių ir sanskrito kalbų ryšį, „mandalą" lengvai išversime i lietuvių kalbą - tai „mano dalia". Gyvenimo ratas. Cikliškas, nuolat besikartojantis, amžinas kaip ta žalia rūta. Lietuviai mandalą išreikšdavo šokiais rateliu, sodybos struktūra; turime ir gyvenimo tvarką išreiškiantį rėdos ratą. Taigi mandalą galima interpretuoti kaip tam tikrą geometrinę struktūrą, išreiškiančią darną, harmoniją, vienovę su visumu.

Visaapimančią mandalos simbolio savybę įžvelgė ir analitinės psichologijos pradininkas Karlas Gustavas Jungas. Šis psichologas, pagarsėjęs sapnų tyrinėjimais ir kolektyvinės pasąmonės „atradimu", mandalą naudojo kaip raktą sapnams šifruoti. Atidžiai ištyrinėjęs daugiau kaip 80 000 pacientų sapnų, K. G. Jungas priėjo prie išvados, kad mandalos forma yra archetipas, simbolizuojantis žmogaus savastį. Jungui mandala siejosi ne tik su tam tikru kultūriniu reiškiniu, bet su bendru simboliu, būdingu kiekvienos kultūros atstovų sapnams ir vizijoms, visai žmonijai apskritai (4).

Šventas ratas - simbolis, kurį per visą žmonijos istoriją naudojo įvairių kultūrų šventikai ir dvasiniai ieškotojai (5). Nepaisant išorinių šios praktikos skirtumų, ratas arba mandala visada išlieka įrankiu kelionei į save ir savęs pažinimui. Tokiame kontekste mandalos kūrimas yra meditacijos forma, kuri padeda susitelkti į save, panirti į savo pasąmonės gelmes ir formomis bei spalvomis išreikšti tai, kas slypi gilumoje. Negana to, mandalos kūrimas gali būti ir įrankis savęs tobulinimui, transformacijai. Kaip ir kiekvienas veiksmas, mandalos kūrimas priklauso nuo vidinio žmogaus ketinimo. Priklausomai nuo situacijos, ketinimas gali būti tam tikros asmeninės savybės ugdymas, tam tikros gyvenimo srities harmonizavimas ir pan.
Mandalos kūrimas yra laisvas, pasąmoningas, žaismingas ir malonus vyksmas. Nedrįstantys eksperimentuoti savo vaizduotėje gali pasidomėti įvairių kultūrų simbolika. Visgi būtina pastebėti, jog skirtingose kultūrose tie patys dalykai įvardijami skirtingai priklausomai nuo žmonių pasaulėžiūros. Todėl reikia itin atidžiai atsirinkti tai, kas tinkama būtent jums (tai geriausia padaryti pasitelkus intuiciją).

1. Prieiga per internetą

2. Avital, Samuel. Olsen, Mark "The conception mandala" (Mandalos sąvoka) p. 19
3. Ten pat, p.122
4. Ten pat, p.122
5. Ten pat, p.122