HARA centras

Naujienos

Gydomoji garso galia


„Liga užklumpa tada, kai pamirštame, kas esame iš tikrųjų, kai nuklystame nuo savo tikrojo gyvenimo kelio taip išduodami patys save“, – sako studijos „Menas būti“ vadovė Alicija Eiliakas. Pati psichologė daug geriau pradėjo jaustis savo kasdienybėje ėmusi taikyti garso terapiją. 

„Liga užklumpa tada, kai pamirštame, kas esame iš tikrųjų, kai nuklystame nuo savo tikrojo gyvenimo kelio taip išduodami patys save“, – sako studijos „Menas būti“ vadovė Alicija Eiliakas. Pati psichologė daug geriau pradėjo jaustis savo kasdienybėje ėmusi taikyti garso terapiją. 

 

Kodėl naudinga meno terapija
 

     Meno terapija Alicija Eiliakas pradėjo domėtis studijuodama Humanistinės ir egzistencinės psichoterapijos institute. Sukūrusi autorinę meno terapijos programą, ėmė ją taikyti kasdienybėje: gongas„Pastebėjau, kad žmonės į užsiėmimus ateina manydami, kad šokti, piešti, dainuoti – pernelyg sudėtinga: reikia ilgai mokytis, turėti ypatingų gabumų. Taip nėra. Kiekvienas galime savyje pažadinti kūrybiškumą. Kai meno terapijos užsiėmimuose pasiūlau visiems piešti, pavyzdžiui, kaire ranka, žmonių baimės išnyksta, nes visi akimirksniu tampa lygūs. Netradicinės užduotys visus greitai sudomina. Kai žmogui nebereikia bijoti, kad suklys, jis atsipalaiduoja ir pasineria į meno pasaulį.“ Alicija užtikrina, kad bet kuri meno terapijos rūšis žmogų veikia teigiamai, pažadindama jame slypintį kūrybiškumą. „Galėdami išreikšti savo kūrybines galias, geriau jaučiamės. O būdami psichologiškai stabilūs, galime džiaugtis ir geresne sveikata, – paprastai aiškina meno terapijos specialistė. – Siekiant būti sveikam, pirmiausia reikia norėti tokiam būti. Susirgus pravartu savęs paklausti: „Iš kur atsirado liga?“ Esu įsitikinusi, kad susergame tada, kai einame neteisingu gyvenimo keliu. Esame įpratę būti labai veiklūs, bėgti nesustodami, todėl net nerandame laiko pagalvoti, ar iš tiesų darome tai, ką norime. Daugelį mūsų vaikystėje tėvai mokė netingėti ir visą laiką ką nors veikti. O kai mūsų vidinis „Aš“ ima garsiai šaukti, kad sustotume, pasirūpintume savimi, vidinio balso nepaisome. Tada ir prasideda įvairios ligos. Kas yra liga? Tai stiprus signalas sustoti, susimąstyti, įsiklausyti į save. Sergantis žmogus turi marias laiko pamąstyti apie savąjį gyvenimo kelią. Būtent tada jis dažnai sužino apie savo tikruosius poreikius. Juk daugelis tik susirgę keičia gyvenimo būdą – dažnai viską pradeda iš naujo. Todėl ne atsitiktinai liga dažnai vadinama tikra Dievo palaima.“


 

Gongo garsas padeda tekėti gyvybinei energijai


     „Prieš dešimtį metų gerai nepažinojau savo kūno ir jausmų. Mane vargino ir migrena, nugaros skausmai. Šiandien jaučiuosi visai kitaip, džiaugiuosi sveikata, tačiau nuolat mokausi klausytis savo jausmų, kūno, intuicijos. Tai man leidžia patirti gyvenimo pilnatvę“, – žiba Alicijos akys. Žavi moteris neabejoja, kad būti sveikiems, džiaugtis gyvenimu, pasaulį matyti šviesiomis spalvomis, pildytis visoms svajonėms jai ir jos vyrui Ričardui padeda garso terapija. „Gongo ir kitų archajinių instrumentų terapija mano gyvenime atsirado natūraliai. Kai domiesi ir ieškai, visada randi tai, ko tau reikia. Taip susipažinau su garso terapeutu Tomu Čartoryskiu, kuris jau virtinę metų groja gongu bei kitais senaisiais instrumentais ir savo džiugiais atradimais dalijasi su žmonėmis iš viso pasaulio, – sako meno terapeutė. – Dabar mudu su Ričardu neįsivaizduojame gyvenimo be gongo, kitų senovinių instrumentų. Kiekvieną dieną esame apsupti pačių nuostabiausių garsų. Nors grojame jais tik antrus metus, tačiau taip intensyviai, jog atrodo, kad tai darome visą savo gyvenimą“, – tikina psichoterapeutė, rodydama neįprastus archajiškus instrumentus: tibetietiškus dubenis, kriauklę, tingšą, kalimbą, įspūdingo dydžio gongus... Šiais instrumentais Alicija su Ričardu groja ne tik per seminarus, individualius bei grupinius užsiėmimus, bet ir kasdien savo namuose. „Mokslininkų įrodyta, kad prieš 6 tūkstančius metų Mesopotamijoje pradėto naudoti gongo garsą galima prilyginti garsui, kurį girdi besivystantis kūdikis motinos įsčiose. Seniau žmonės tikėjo, kad gongo garsas padeda tekėti gyvybinei energijai. Rytų medicina visų ligų priežastimi laiko energijos tėkmės užsiblokavimą organizme, – užtenka atlaisvinti kanalus, kuriais teka energija, ir žmogus iš karto pasijunta geriau, – tikina Alicija Eiliakas. – Skambantys senieji instrumentai padeda atrasti daug naujų dalykų savyje. Patys nuostabiausi atradimai mus pasiekia tada, kai tiesiog klausaisi ir mėgaujiesi garsu be išankstinių nuostatų ir lūkesčių.“ Meno terapeutė sako, kad gongo terapija tinka beveik visiems: „Tik kai kuriems psichiniams ligoniams gali išprovokuoti tam tikras reakcijas, todėl su šiais žmonėmis reikėtų dirbti ndividualiai.“ Gongo terapija ypač tinka nuolat patiriantiems įtampą, daug stresinių situacijų, kenčiantiems nuo nemigos. Man pačiai gongo terapija padėjo užmiršti, kas yra migrena ir stuburo skausmai. Sveikiesiems ši terapija padeda pasinerti į gilias būsenas. Kai kurie žmonės pasakoja skambant gongo garsui keliavę tarp žvaigždžių ar buvę okeano dugne...“ Stipriai skambant gongui, kai kurie išsigąsta, tačiau meno terapeutė sako, jog būtent tuo metu žmonės susitinka su savomis baimėmis: „Tokiais atvejais turime baimę priimti, su ja susitaikyti. Tada ji ilgai netrunka ir mus paleidžia. Tuo momentu, kai pasiduodi garsui, apima palengvėjimas, atsipalaidavimas. Pasirodo, kad tai, ko bijai, nėra jau taip baisu.“

Garso terapija lavina intuiciją


     Mokslininkai įrodė, kad sudavus gongą tarsi sprogsta energija: tų pačių dažnių tonai susijungia ir kuria naujus, šie vėl dauginasi, o kai kurie nesusijungia – lieka skambėti vieni. „Klausantis gongo, garsą ne tik girdi ausimis, bet vibracijas jauti ir visu kūnu. Atsidūręs garso lauke, gongo skleidžiamas vibracijas jaučia net kurčnebyliai. Šio instrumento galia – magiška. Kai grojame miške, prie gongo atbėga net laukiniai gyvūnai, per lietų atskrenda paukščiai...“, – įspūdžiais dalijasi meno terapijos specialistė. Garso terapijos užsiėmimų metu Alicija su Ričardu groja ne tik gongu, bet ir kitais archajiniais instrumentais: „Kiekvienąkart grojame skirtingai, improvizuojame. Klaidinga manyti, kad norint būti muzikantu reikia turėti absoliučią klausą, ypatingą talentą. Pastaruoju metu mūsų visuomenėje tikrais muzikantais įprasta vadinti tuos, kurie ne groja, bet tik atkuria kitų sukurtą muziką. Tačiau muzika – ne atkūrimas, o kūryba. Senaisiais instrumentais gali išmokti groti pats, juos tiesiog „prisijaukindamas“. O kuriais instrumentais per užsiėmimą groti, pakužda pati intuicija. Tiesiog jaučiame, kokie žmonės susirenka, kokia energija tvyro, kokių garsų jiems labiausiai reikia. Galime patikinti, kad garso terapija tikrai puikiai lavina intuiciją.“ Alicija sako, kad po seanso žmonės pasakoja skridę, kritę, subyrėję, surinkę save iš naujo, palikę savo žemišką „Aš“ ir susilieję su visata... Jau senovėje buvo pranašaujama, kad gongas bus perkeitimo galią turinčiu instrumentu. Skambant gongui, galime atskirti savo AŠ nuo kūno, suvokiamo kaip fizinis objektas. Todėl nenuostabu, kad senaisiais laikais gongu buvo gydyta mirties baimė.

Stipriausias gongas – mūsų balsas


     Mokslininkai ištyrė, kad garso terapijos metu žmogaus smegenys pereina į negilios meditacijos alfa ritmą. Veikiant alfa dažniams, mūsų protas stebi atminties plotą, atrinkdamas tai, kas turi atsirasti ilgalaikėje atmintyje ir ką reikia pašalinti. Tada mūsų ląstelės pradeda atsinaujinti. Dažniausiai mes būname aktyviojoje – beta būsenoje. Gilesnė už alfa – theta būsena. Į ją patenkame tik gilaus miego metu: tada ypač sparčiai atsinaujina ir atsijaunina ląstelės. Giliausia – delta būsena. Joje būdami nieko nesapnuojame – tarsi išnykstame. Meditacijos žinovai gilią būklę delta sieja su absoliučia kosmine sąmone. Įrodyta, kad šiuolaikinis žmogus tokią būseną patiria labai trumpai – apie pusvalandį per naktį. Tuo metu mūsų ego tarsi išnyksta, o tai – daugelio dvasinių praktikų pagrindinis tikslas. Po daugelio gongo terapijos užsiėmimų galima patirti visišką atsipalaidavimo būseną. Dėl vibracijos, sklindančios iš instrumentų, ištirpsta energiniai blokai, didėja savaiminio sveikimo galimybė. Meno terapijos specialistė sako, kad kiekvienas mūsų organas vibruoja tam tikru dažniu. Atsiradus kokiam negalavimui, tas dažnis sutrinka. Per seansą garsas veikia mūsų organizmo ląsteles, padeda atkurti pirminį harmoningą dažnį. Todėl garsų terapija gydomas skausmas, depresija, kraujotakos, nervų sistemos sutrikimai, įvairios kitos ligos. Alicija Eiliakas atskleidžia, kad patį stipriausią gongą turime kiekvienas – tai mūsų balsas: „Retas žinome, kad jis turi gydomųjų savybių. Jei žmogus jas išnaudoja, gali gydyti tiek save, tiek kitus.“

Jūratė Bratikienė,

žurnalas "Natūralioji medicina"