HARA centras

Terapija

Kas yra Juoko joga?


Juoko joga - tai paprasta ir giliai veikianti revoliucinga idėja. Keletas paprastų pratimų, kurie veikia kaip mankšta gerai savijautai pasiekti, užvaldo visą pasaulį.

 

Šį metodą sukūrė gydytojas Dr. Madan Kataria iš Bombėjaus (Indija). 1995 metais jis atidarė pirmąjį Juoko klubą parke. Šiandieną tai jau tapo pasauliniu reiškiniu, jungiančiu daugiau nei 6000 Juoko klubų beveik 60 šalių.

Juoko jogoje apjungiama besąlygiškas juokas ir kvėpavimo joga (Pranayama). Kiekvienas žmogus gali juoktis be jokios priežasties - nepriklausomai nuo humoro, anekdotų ar juokingų istorijų. Juoką sukeliantys paprasti pratimai, atliekami grupėje naudojant akių kontaktą ir vaikišką žaismingumą, greitai perauga į tikrą ir užkrečiantį juoką. Juoko jogos koncepcija paremta moksliškai įrodytu faktu, kad kūnas neskiria netikro juoko nuo tikrojo. Žmogus patiria tokią pačią fiziologinę ir psichologinę naudą.

Visuomenės informavimo priemonės

Ši naujoviška koncepcija sulaukė pasaulinės žiniasklaidos dėmesio: apie ją savo puslapiuose rašė daugelis žinomų žurnalų: TIME Magazine, National Geographic, Wall Street Journal, Los Angeles Time, Daily telegraph ir kiti. Juoko klubus visuomenei pristatė populiariausios pasaulinės televizijos laidos: Oprah Winfrey Show, BBC, CNN, ZDF (Vokietijoje) NHK (Japonijoje), ABC (JAV) ir daugelis kitų. Įvairiose šalyse sukurta daug dokumentinių filmų apie Juoko jogą bei Juoko klubus. Visuomenės informavimo priemonės turėjo didžiulį poveikį pasauliniam susidomėjimui Juoko Joga.

Visiems atviri Juoko klubai

Juoko klubai – tai visiems atviri socialiniai klubai. Juose netaikomas nario mokestis, nereikia pildyti anketų – tad jokių nepatogumų. Klubams vadovauja savanoriai, įgiję Juoko jogos instruktorių ir Juoko jogos vadovų mokymus. Juoko klubai – tai ne politiniai, ne religiniai, pelno nesiekiantys padaliniai. Indijos padaliniui vadovauja Tarptautinis Juoko klubas, o padaliniams likusiame pasaulyje – Tarptautinė Juoko jogos asociacija.

Pasaulinė taikos misija

Juoko jogos tikslas - per juoką skleisti gerą sveikatą, džiaugsmą ir pasaulinę taiką. Juokas – tai pasaulinis reiškinys, neturintis kalbos ar kultūrinių skirtumų. Pasaulio bendruomenėje labai greitai daugėja Juoko jogos klubų, jungiančių panašiai mąstančius žmones, kurie tiki besąlygiška meile, juoku ir draugyste. Kiekvienais metais pirmąjį gegužės sekmadienį švenčiama Pasaulinė juoko diena. 2000 metais Kopenhagoje, susirinkus beveik dešimčiai tūkstančių žmonių buvo pasiektas naujas Gineso rekordas.

Gyvenimą keičiantis patyrimas

Visoje Indijoje kiekvieną rytą viešuose parkuose susirenka tūkstančiai Juoko klubų narių. Daugelis juoko klubų narių didžiuojasi tuo, kad per penketą ar daugiau metų nepraleido nė vienos dienos be juoko. Jie teigia, kad tai juos daro laimingus, sveikus ir energingus – tai iš esmės pakeičia jų gyvenimus. Kasdienė Juoko jogos sesija suteikia pozityvios energijos, kuri padeda lengviau susitvarkyti su kasdienio gyvenimo įtampomis, apsaugo nuo depresijos. Iš tikrųjų juokas yra toks galingas reiškinys, kad daugelis jį praktikuojančiųjų teigia, jog jiems daugiau nebereikia vartoti antidepresantų. Ilgai išliekančios teigiamos emocijos juos ir vėl skatina sugrįžti į juoko jogą. Juoko jogos dalyviai pasakoja apie ryškų sveikatos pagerėjimą. Daugelis pastebėjo, kad sumažėjo kvėpavimo takų infekcinių susirgimų – peršalimo ligų bei gripo atvejų. Kiti teigia, kad išsigydė nuo depresijos, išgijo ar palengvėjo daugelis chroniškų sveikatos sutrikimų. Juoko jogos dėka daugelis žmonių tapo sveikesniais.

Moksliškai įrodyta

Juoko jogos metodikos klinikiniai tyrimai, atlikti Grazo (Austrija), Bangalorės (Indija), bei JAV universitetuose parodė, kad juoko mėgėjai sumažina įtampos harmonų (epinefrino, kortisolio ir kt.) kiekį kraujyje. Tai sustiprina pozityvų, viltį teigiantį požiūrį. Jeigu žmogus gali juoku išplauti savo rūpesčius, jis bus atsparesnis įtampai, depresijai ar beviltiškumo nuotaikoms.

Juoko joga mokyklose

Juoko joga taikoma Indijos Surat, Barodos ir Bangalorės provincijų mokyklose. Mokyklų tvarkaraštyje numatytas dešimties minučių rytinis juoko sambūris, po kurio 5 minučių juoko sesijos vyksta klasėse kiekvienos dienos pradžioje ir pabaigoje. Šis kasdieną atliekamas pratimas parodė, kad pakyla nuotaika, atsiranda daugiau energijos, pagerėja bendra atmosfera. Mokytojai ir mokiniai geriau jaučiasi būdami kartu - jie teigiamai nusiteikia vieni kitų atžvilgiu, pagerėja jų bendravimas bei mokinių disciplina ir lankomumas. Pagerėja ir mokymosi rezultatai. Šis judėjimas populiarėja ir už Indijos ribų, jį vis aktyviau praktikuoja JAV Itakės, Niujorko ir Minesotos koledžų studentai.

Juoko joga ir verslo pasaulis

Moksliniai tyrimai atskleidė, kad juokas padeda spręsti pagrindines, su darbu susijusias problemas. Tačiau iki šiol nebuvo patikimos ir veiksmingos juoko pateikimo sistemos. Humoras buvo vienintelis pasiekiamas įrankis. Tačiau jis nėra patikimas ir ne visada išsiplėtoja iki besitęsiančio nuoširdaus juoko. Juoko joga - tai sistema, iššaukianti juoko proveržį, kuris žmogui suteikia galimybę be perstojo, tik su trumpomis kvėpavimo pertraukėlėmis, juoktis 15 - 20 minučių. Daugelis Juoko jogos profesionalų, pristačiusių juoko sesijas verslo bendruomenei, sulaukė teigiamų atsiliepimų. Juoko koncepcija vis labiau populiarėja Indijos, Danijos, Jungtinių Valstijų ir kitų šalių kompanijose ir verslo korporacijose. Tai galingas įrankis, stiprinantis personalo darbingumą darbo vietose. Tai neseniai įrodė Indijoje ir JAV atlikta studija, parodžiusi, kad jau po trijų Juoko sesijų savaičių ženkliai sumažėjo personalo patiriamas stresas, padidėjo produktyvumo rodikliai.

Senjorai ir Juoko joga

Juoko joga taikoma daugelyje pagyvenusio amžiaus žmonių priežiūros institucijų Kanadoje, Jungtinėse valstijose, Izraelyje ir Europoje. Gerėjant sveikatos apsaugai ir medicinos technologijų pažangai, tikimasi ženklaus gyvenimo trukmės augimo. Iš tikrųjų, per dešimt pastarųjų metų pagyvenusių žmonių skaičius išaugo beveik dvigubai. Sulaukę senyvo amžiaus senjorai patiria su amžiumi susijusias problemas - silpstančius savo fizinius ir intelektualinius gebėjimus. Dėl senatvinės dimensijos ir Alzhaimerio ligos silpsta senjorų protiniai gebėjimai - jiems sunkiau suprasti humorą. Todėl Juoko joga – tai idealiai jiems tinkantys paprasti pratimai, padedantys patirti visą juoko teikiamą naudą sveikatai.

Juoko joga ir vėžinių susirgimų ligoniai

Visame pasaulyje daugeliui Juoko klubų narių, kurie serga kokia nors vėžio forma, juokas suteikia naujų vilčių gyventi. Jie teigia, kad reguliarios juoko sesijos jiems labai padeda. Vėžys yra antroji labiausiai žmones žudanti liga po depresijos ir širdies ligų. Moksliniai tyrimai patvirtina, kad juokas teigiamai veikia žmogaus imuninę sistemą, nuo kurios priklauso vėžiu sergančiųjų gijimo eiga. Juoko joga, veiksmingai taikoma daugelyje Onkologinių centrų, padeda ligoniams bei juos prižiūrintiems asmenims išgyventi skausmą bei traumą. Švedų vėžio ligoninėje Čikagoje (JAV) Juoko joga reguliariai taikoma chemoterapijos metu.

Juoko joga ir kalėjimai

Juoko joga taikoma keletoje Indijos, Europos ir Jungtinių Valstijų kalėjimų. Britų aktorius Džonas Klys, 2001 metais BBC užsakymu kurdamas dokumentinį filmą apie žmonių išraiškas, lankėsi Bombėjaus kalėjime ir pastebėjo akivaizdų juoko poveikį kaliniams ir bendrai kalėjimo atmosferai – čia ji buvo daug šviesesnė. Augant nusikaltimų skaičiui visame pasaulyje, kalėjimai darosi perpildyti kalinių bei jų negatyvių emocijų ir minčių. Juoko joga - tai puikus metodas kaip išsklaidyti negatyvius pykčio ir nusivylimo jausmus. Daugelis kalinių Indijoje pastebėjo, kad Juoko joga - tai veiksmingas įrankis, atpalaiduojantis negatyvias emocijas. Stebimi teigiami kalinių požiūrio pasikeitimai, geresni kalinių ir apsaugos personalo santykiai, mažėja smurto atvejų.

Juoko joga turintiems fizinių ir psichologinių problemų

Juoko joga padarė didžiulį pokytį daugelio žmonių, turinčių fizinę ar psichologinę negalią, gyvenimuose Indijoje, Kanadoje, Jungtinėse valstijose ir Portugalijoje. Bangalore (Indija) Juoko jogos taikymas vaikams, turintiems fizinę negalią ar psichologinių problemų, atskleidė ryškų jų motorikos bei išraiškos gebėjimų pagerėjimą, padėjo suvaldyti jų hiperaktyvumą. Daugelis žmonių, į sesijas atvykusių vežimėliuose, demonstravo neįtikėtiną fizinės būklės ir psichinės sveikatos pagerėjimą. Juoko joga taip pat taikoma daugelyje mokyklų akliesiems, o taip pat kurtiems bei nebyliems vaikams. Juokas jiems padeda išgyventi savo negalią ir ugdyti labiau pozityvų požiūrį, kuris gerina jų savijautą.